Početna strana > Hronika > Mundijal u Kataru: Fudbaleri Holandije pobedili su reprezentaciju SAD 3:1 u prvom meču osmine finala Svetskog prvenstva

subota, 03. decembar 2022.

Fudbaleri Holandije pobedili su reprezentaciju Sjedinjenih Američkih Država 3:1 u osmini finala Svetskog prvenstva u Kataru.

Holandija prvi četvrtfinalista Mundijala

Fudbaleri Holandije prvi su četvrtfinalisti Svetskog prvenstva u Kataru, pošto su u osmini finala pobedili Sjedinjene Američke Države 3:1.

Bolje su, pametnije i zrelije od protivnika igrali Holanđani, a junak utakmice je Denzel Dumfris koji je doprinos dao kod sva tri gola Holandije - dva puta je asistirao i jednom se sam upisao među strelce.

Ipak, prvu veliku šansu na meču imali su Amerikanci već u trećem minutu - zakasnio je Blind da izađe i ostavi Pulišića u ofsajd poziciji, pa je Amerikanac ostao sam pred golmanom Holandije, ali mu je Nopert odbranio zicer.

Samo sedam minuta kasnije Depaj je surovo kaznio promašaj Pulišića. Lako su Holanđani, posle nekoliko dodavanja, došli do gola Amerikanaca, Dumfris je dobio loptu na desnoj strani i odlično na penalu pronašao samog Depaja, koji je precizno šutirao iz prve i pogodio za 1:0.

Značajno je opao ritam nakon gola Depaja, lopta je bila uglavnom na sredini terena, Amerikanci su strpljivo napadali, ali bez konkretnih prilika da izjednače. Holanđani su prepustili loptu rivalu i čekali šansu da dupliraju prednost, što je uspeo Dejli Blind pred sam kraj prvog poluvremena.

Po već oprobanom receptu, ponovo je Dumfris sa desne strane oštro po zemlji ubacio loptu u kazneni prostor, a ovaj put je Blind natrčao u pravom trenutku i savladao Tarnera.

Bili su bolji i opasniji Holanđani i početkom drugog dela igre, ali je golam Tarner u više navrata odlično reagovao i sačuvao Amerikance, koji su u 76. minutu uspeli da prepolove prednost protivnika.

Pulišić je poslao loptu na peterac, a Rajt, koji je nešto ranije ušao u igru, na bizaran način uspeo da prebaci Noperta.

Sasekli su Holanđani brzo nalet Amerikanaca, pošto je Dumfris u 81. minutu vratio svom timu dva gola prednosti. Posle dve asistencije u prvom poluvremenu, upisao se u strelce - Blind je se leve strane centrirao, a potpuno je zaboravljen ostao Dumfris na drugoj stativi i nije mu bilo teško da ubaci loptu u mrežu.

Holanđani će u četvrtfinalu Mundijala igrati protiv boljeg iz duela Argentine i Australije, koji je na programu večeras od 20.00 časova.

KRAJ - Holandija - SAD 3:1

87' Drugi žuti karton za Holanđane

Drugi žuti karton za Holanđane dobio je Frenki de Jong zbog faula kojim je prekinuo kontranapad Amerikanaca.

81' GOOL - 3:1 za Holandiju

Dumfris vraća Holandiji dva gola prednosti, posle dve asistencije u prvom poluvremenu upisao se u strelce - Blind je se leve strane centrirao, a potpuno je zaboravljen ostao Dumfris na drugoj stativi i nije mu bilo teško da ubaci loptu u mrežu.

76' GOOL - Rajt pogađa za 2:1

Rajt je prepolovio prednost Holanđana - Pulišić je poslao loptu na peterac, a američki napadač na bizaran način uspeo da prebaci Noperta.

71' Još jednom Tarner odličan

Prvo je ukrotio Tarner udarac Kopmajnersa sa dvadesetak metara, a onda zaustavio i pokušaj Memfisa Depaja iz odbitka.

67' Još dve izmene u američkoj reprezentaciji

Vea i Mekeni izlaze iz igre, na terenu su Aronson i Rajt.

60' Žuti karton za Kopmajnersa

Teun Kopmajners je dobio žuti karton zbog faula nad Kristijanom Pulišićem na ivici kaznenog prostora.

50' Tarner čuva Amerikance

Dumfris je ponovo uputio dobar centaršut po zemlji sa desne strane, Zimerman je došao do lopte ispred Depaja, ali je nehotice mogao da savlada svog golmana. Ipak, bio je na pravom mestu Tarner.

46' Izmene u dva tima na poluvremenu

Luj van Gal je na poluvremenu izvršio dve izmene - De Ron i Klasen su ostali u svlačionici, a priliku su dobili Kopmajners i Bergvajn. Menjao je i selektor SAD - umesto Hesusa Fereire na terenu je Đovani Rejna.

Počelo je drugo poluvreme...

Kraj prvog poluvremena, Holandija - SAD 2:0

Pulišić nije iskoristio veliku šansu u trećem minutu utakmice, što su Holanđani kaznili samo par minuta kasnije. Značajno je opao ritam nakon gola Depaja, lopta je bila uglavnom na sredini terena, Amerikanci su strpljivo napadali, ali bez konkretnih prilika da izjednače. Holanđani su prepustili loptu rivalu i čekali šansu da dupliraju prednost, što je uspeo Blind u nadoknadi vremena.

45+1' GOOL - 2:0 za Holandiju

Holandija povećava prednost po oprobanom receptu - ponovo je Dumfris sa desne strane terena po zemlji ubacio loptu u kazneni prostor, a ovaj put je Dejli Blind natrčao u pravom trenutku i savladao Tarnera.

41' Vea pokušava iz daljine, brani Nopert

Snažan udarac je uputio Vea sa ivice kaznenog prostora, ali siguran je Nopert.

10' GOOL - 1:0 za Holandiju

Lako su Holanđani, posle nekoliko dodavanja, došli do gola Amerikanaca, Dumfris je dobio loptu na desnoj strani i odlično na penalu pronašao samog Depaja, koji je precizno šutirao iz prve i pogodio.

3' Velika šansa za Pulišića

Ozbiljno je zapretila reprezentacija SAD na samom početku meča - zakasnio je Blind da izađe i ostavi Amerikanca u ofsajd poziciji, pa je Pulišić ostao sam pred golmanom Holandije, ali mu je Nopert odbranio zicer.

Počela je utakmica...

Sastavi ekipa:

Holandija: Nopert, Timber, Van Dajk, Ake, Dumfris, De Ron, De Jong, Blind, Klasen, Gakpo, Depaj

SAD: Tarner, Dest, Zimerman, Rim, Robinson, Mekeni, Adams, Musa, Vea, Sardžent, Pulišić

Sudija: Viltom Sampajo (Brazil)

Utakmica na najstarijem stadionu u Kataru

"Međunarodni stadion Halifa" izgrađen je 1976. godine što ga čini nastarijim stadionom u Kataru na kojem se igraju utakmice Svetskog prvenstva.

Kapacitet stadiona je 40.000 sedećih mesta, a prošao je kroz opsežnu obnovu kako bi bio spreman za Mundijal.

Duel dve neporažene ekipe

Holandija se u osminu finala Mundijala plasirala kao neporažena i prvoplasirana u Grupi A. Holanđani su istim rezultatom pobedili Senegal i Katar (2:0), a nerešeno su odigrali sa Ekvadorom (1:1).

Ni fudbaleri Sjedinjenih Američkih Država nemaju poraz u Kataru, ali su takmičenje u Grupi B završili na drugom mestu, iza Engleske, sa kojom su odigrali utakmicu bez golova (0:0). Podelili su bodove i sa Velšanima (1:1), a pobedili su Iran (1:0).

Počinje nokaut faza Mundijala

Utakmicama između Holandije i SAD i Argentine i Australije danas počinje nokaut faza Svetskog prvenstva u Kataru.